I Ogólnopolskie Seminarium Radiacyjne PTBR

Chemia radiacyjna, chemia rodników, fotochemia

 

31 marca 2021 r., godz. 15:00 - 17:00, platforma: Teams

 

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim seminarium naukowym poświęconym prezentacji aktualnych badań prowadzonych w różnych ośrodkach chemii radiacyjnej, chemii rodników, jak również fotochemii. Seminarium to organizowane jest w odpowiedzi na niedawną inicjatywę dr. Konrada Skotnickiego z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie i ma za zadanie wesprzeć kontakty naukowe mocno utrudnione przez obostrzenia epidemiczne. Seminarium będzie mieć charakter cykliczny. W kolejnych edycjach chcemy umożliwić prezentację wyników badań przede wszystkim przez doktorantów i innych badaczy na wczesnym etapie kariery naukowej.

 

Seminarium prowadzone będzie na platformie zdalnej Microsoft Teams. Udział w seminarium jest bezpłatny.

 

Program:

31 marca 2021 r., godz. 15:00 - 15:10 - Otwarcie seminarium, sprawy organizacyjne

 

15:10 - 15:40 - Konrad Skotnicki (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Warszawa)

Czy rodnik azydkowy jest zawsze jednoelektronowym utleniaczem?

Rodnik azydkowy w chemii radiacyjnej był przez wiele lat uważany za "czysty" jednoelektronowy utleniacz. Z punktu widzenia związków o znaczeniu biologicznym charakteryzuje się korzystnym potencjałem redoks (+1,33 V), co sprawiało, że był często wykorzystywany do badań porównawczych z rodnikiem hydroksylowym. Przedstawię najnowsze wyniki badań wskazujące na nieznane dotąd reakcje addycji rodnika azydkowego do związków heterocyklicznych, które należy uwzględnić podczas prowadzenia badań reakcji rodnikowych.

 

15:40 - 16:10 - Adam Sikora (Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej, Politechnika Łódzka)

Próbniki molekularne, jako ważne narzędzia biologii redoks - badania nie tylko radiacyjne

Wykład jest omówieniem badań poświęconych charakterystyce wybranych próbników molekularnych, przede wszystkim fluorescencyjnych, przeznaczonych do detekcji reaktywnych form tlenu i azotu oraz wykorzystaniu w tych badaniach technik radiacyjnych.

 

16:10 - 16:40 - Marta Ignasiak-Kciuk (Wydział Chemii, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu)

Sensybilizowane utlenienie modelowych peptydów i białek w warunkach tlenowych i anaerobowych - od poznania mechanizmu po potencjalne zastosowanie

Wykorzystanie sensybilizatorów w procesach utleniania białek pozwala na przesunięcie długości fali naświetlania w kierunku bardziej długofalowym. Pozwala to także na selektywne utlenienie wybranych reszt aminokwasowych z możliwością zaplanowania powstałych modyfikacji. Poznanie pełnego mechanizmu tych reakcji możliwe jest dzięki wykorzystaniu metod czasowo-rozdzielczych, analizy chromatograficznej i spektrometrii mas, a także biokrystalografii.

 

16:40 - 17:00 - Dyskusja, sprawy różne

17:00 - Zamknięcie seminarium

 

Rejestracja uczestników:

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w seminarium proszone są o wysłanie zgłoszenia e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Do wszystkich osób zarejestrowanych wysłany zostanie link do spotkania na platformie Teams.

 

Organizatorzy / Komitet naukowy:

dr Konrad Skotnicki (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Warszawa)

prof. Mariusz Wójcik (Politechnika Łódzka) - vice-prezes PTBR